Czy makijaż permanentny jest bezpieczny? Poznaj prawdę

Spis treści

Cześć, nazywam się Lena. Dzisiaj chciałabym podzielić się z wami moją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie makijażu permanentnego. Wielu z was zastanawia się nad różnymi aspektami tej procedury, więc pomyślałam, że warto omówić wszystkie mity związane z jej z bezpieczeństwem. 

Kiedy klienci przychodzą do mnie na makijaż permanentny, bardziej zależy im na wyniku i odczuciach bólowych, natomiast niewielu pyta, czy jest to bezpieczne. Czy współczesny makijaż permanentny jest bezpieczniejszy niż procedura, która była wykonywana 10-15 lat temu? Chociaż regulacje dotyczące tych usług są takie same, urazy spowodowane przez implantację pigmentu w skórę i ból procedury znacznie się zmniejszyły. Ale twierdzenia, że we współczesnych technikach makijażu permanentnego praca jest tak powierzchowna, że nie ma krwawienia, są fałszywe! Oczywiście, mistrz pracuje w dermie i oczywiście, podczas tej procedury mamy do czynienia z ludzkimi płynami biologicznymi! Jeśli mistrz zapewnia cię, że pigment jest wprowadzany tylko w naskórek, trwałość takiego makijażu permanentnego będzie zależeć tylko od okresu odnowy naskórka (zajmuje to około 2 miesiące).

Największe ryzyko podczas wykonywania makijażu permanentnego

Makijaż permanentny to mikropigmentacja – procedura podobna do tatuowania. Do wykonania tego zabiegu używa się igły, która wprowadza granulki z barwnikiem do górnych warstw skóry. Typowe procedury obejmują również tatuaż i medyczną rekonstrukcję, które pozwalają korygować defekty spowodowane bliznami i bielactwem (zaburzeniem pigmentacji, które objawia się zanikaniem pigmentu melaniny na poszczególnych obszarach skóry).

Największym ryzykiem podczas wykonywania makijażu permanentnego jest krzyżowe zakażenie – niezamierzone przeniesienie infekcji z człowieka na przedmiot, a następnie z zakażonego obiektu na inną osobę. Czym możesz „nagrodzić” swojego klienta? Wirusy takie jak: Hepatyt, HIV, Herpes, wirus brodawczaka ludzkiego, gronkowce i paciorkowce – a to tylko część listy!

Jak najczęściej to się zdarza? Podczas procedury specjalista poprawia lampę, zostawiając na niej ślady biologicznych płynów klienta. Podczas pracy z kolejnym klientem, on ponownie poprawia lampę i voila – infekcja jest na jego rękawiczkach, a następnie w uszkodzonej skórze kolejnego klienta. Podczas pracy w rękawicach nie wolno dotykać znieczulenia, pigmentów, opakowania mikro-szczoteczek czy patyczków higienicznych!

Jak powinien wyglądać bezpieczny makijaż permanentny? 

Ponieważ procedura makijażu permanentnego jest inwazyjna, to znaczy, że igłą uszkadzamy skórę z wydzielaniem limfy, każda procedura makijażu permanentnego powinna być sterylna i higieniczna dla bezpieczeństwa nie tylko klienta, ale także samego mistrza makijażu permanentnego. Oczywiście, wszyscy mistrzowie makijażu permanentnego pracują jednorazowymi igłami i w jednorazowych rękawiczkach – ale czy to wystarczy?

Zalecam zwrócenie uwagi na następujące czynniki ryzyka: 

Gabinet do zabiegu 

Procedura makijażu permanentnego w żadnym wypadku nie powinna być wykonywana w warunkach domowych, gdzie sterylność i bezpieczeństwo procedury będą naruszone. Zgadzaj się na zabiegi tylko w specjalistycznym gabinecie, z zachowaniem następujących wymagań: 

  • nie powinno być żadnych dywanów, aby można było dezynfekować podłogę; 
  • wszystkie powierzchnie powinny być wykonane z materiału, który można dezynfekować; 
  • specjalista używa jednorazowych pokrowców lub okładek na kozetkę.

Stanowisko pracy 

Przed rozpoczęciem procedury zwróć koniecznie uwagę na stan stanowiska pracy: 

  • Powierzchnia robocza stołu lub stojaka jest pokryta ochronnym materiałem wodoodpornym; 
  • Wszystkie przedmioty, dotykane przez specjalistę podczas pracy, muszą być owinięte w barierę ochronną lub specjalne materiały wodoodporne (folia). 
  • W oddzielnym pojemniku znajdują się waciki i patyczki bawełniane, a także specjalne plastikowe szczoteczki;
  • Aparat i część kabla są szczelnie owinięte barierą ochronną lub folią;
  • Specjalista używa jednorazowych modułów z igłą (igła nowoczesnej konstrukcji z membraną do ochrony sprzętu);
  •  Używany jest jednorazowy pojemnik na pigment z podstawą lub na waciku;
  •  Na stole nie ma obcych przedmiotów, pojemniki z płynami do dezynfekcji są owinięte w folię ochronną; 
  • Specjalista powinien używać kilku par jednorazowych rękawiczek podczas procedury (jedna para rękawiczek na szkic, druga – do bezpośredniej pracy z aparatem). Jeżeli specjalista opuścił gabinet lub dotykał obcych przedmiotów (telefon, rzeczy osobiste), rękawiczki powinny zostać wymienione na czyste. Nie bój się poprosić specjalistę o zmianę rękawiczek. Priorytetem jest twoje bezpieczeństwo;
  •  Wszystkie powierzchnie, z którymi specjalista ma kontakt, powinny być owinięte barierą ochronną, w tym lampka. Wszystko to jest robione w celu uniknięcia krzyżowego zakażenia; 
  • Również ważne jest stosowanie przez specjalistę jednorazowych czapeczek i maseczek na twarz. 

Czyste i dobrze zorganizowane stanowisko pracy profesjonalisty od razu daje klientowi wyobrażenie o kwalifikacjach i staranności pracy jego posiadacza. Przed rozpoczęciem pracy należy jeszcze raz sprawdzić, czy na stole jest wszystko, co potrzebne. Podczas procedury usuwanie resztek pigmentu odbywa się za pomocą antyseptycznego mydła, przeznaczonego dla uszkodzonej skóry lub błon śluzowych. Lokalny znieczulacz, wazelina (do zmiękczenia skóry) i środki po procedurze są nakładane jałowym wacikiem lub patyczkiem bawełnianym.

Pamiętaj, że przestrzeganie środków aseptycznych jest obowiązkowym warunkiem procedury makijażu permanentnego. Zaniedbanie choćby jednego z nich może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji dla zdrowia zarówno klienta, jak i specjalisty.

Karta klienta

Wszyscy moi klienci przed każdym zabiegiem wypełniają kartę klienta, aby zidentyfikować przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego. W przypadku poważnych przeciwwskazań, specjalista ma prawo odmówić wykonania procedury. Jeśli ryzyko jest uzasadnione i klient jest świadomy konsekwencji, usługa może być świadczona za pisemną zgodą klienta.

Wybór pigmentów 

Jakościowe, certyfikowane pigmenty to jeden z ważnych czynników bezpieczeństwa makijażu permanentnego. Zawsze pytaj swojego specjalistę, jakimi pigmentami wykonuje procedurę i czy pigment ten spełnia standardy jakości Unii Europejskiej. Pamiętaj, że niskiej jakości pigmenty no-name mogą wywołać reakcje alergiczne.

Szkic 

Największym ryzykiem jest otrzymanie rezultatu, którego nie chciałeś. W dużej mierze zależy to od ciebie. Omawiaj z mistrzem każdy krok tworzenia szkicu. Pamiętaj, że doświadczony i wysoko wykwalifikowany mistrz makijażu permanentnego ma doświadczenie w doborze formy i koloru odpowiedniego dla ciebie, ale powinien on uwzględniać wszystkie twoje życzenia. Nie bój się powiedzieć, że chcesz cieńsze brwi lub jaśniejsze usta. Procedurę należy rozpocząć tylko wtedy, gdy zarówno klient, jak i mistrz są zadowoleni z szkicu.

Mity dotyczące bezpieczeństwa makijażu permanentnego 

Mit 1. Własne rzęsy wypadną, a brwi przestaną rosnąć 

Igła nie wnika na głębokość, na której znajdują się cebulki włosów, dlatego ich uszkodzenie jest wykluczone.

Mit 2. Makijaż permanentny to ból i krew

Istnieje coś takiego jak próg bólu. Każdy ma go inny. Ponadto makijaż na ogół nakłada się na bardzo wrażliwe partie skóry: usta, powieki, brwi. Skóra na twarzy jest ogólnie cieńsza niż na ciele. Doznania można opisać jako „znośne”. Cienka igła wnika tylko w górne warstwy skóry, gdzie jest bardzo mało zakończeń nerwowych. Naczynia krwionośne i kapilary również nie są dotykane, więc nie zobaczysz krwawienia. Jeżeli jednak się obawiasz, zabieg może być przeprowadzany z znieczuleniem. 

Mit 3. Pozostawia blizny 

Uszkodzenie tkanek podczas wykonywania makijażu permanentnego jest tak niewielkie, że niemożliwe jest bliznowacenie i powstawanie blizn. Blizny mogą pojawić się tylko w wyniku niewłaściwego wykonania procedury, nieprzestrzegania głębokości wprowadzania pigmentu lub skłonności do blizn keloidalnych.

Podsumowując, makijaż permanentny to zabieg, który przy odpowiednim podejściu i przestrzeganiu wszystkich środków bezpieczeństwa, może być całkowicie bezpieczny i komfortowy dla klienta. Ważne jest wybieranie doświadczonego specjalisty, który korzysta z wysokiej jakości materiałów i przestrzega wszystkich zasad aseptyki i antyseptyki. Nie bój się zadawać pytań i angażować się w proces – twoje zdrowie i uroda są w twoich rękach.

 

elenka
elenka